BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Nacionaliniai ralio ypatumai, „force majeure” ir minusas piniginėse

Sausis 28th, 2016 Worldskicker Posted in Rally |

Kažkaip pamenu dar praeitais metais vykusias diskusijas apie ralio atšaukimą dėl visai nelietuviško sniego trūkumo. Bet ką jau čia, praeiti metai, lyginant su šiemet, tiesiog „daigeliai”. Šiemet žiemos ralio trasose ir jos prieigose galima ryžius sodinti: vandens kiekis tikrai pakankamas. Tiesa, pernai apie ralio atšaukimus diskusijos vyko savaitę iki ralio, kai, tuo tarpu, šiemet klaustukai pradėjo kilti kai vienas po kito iš ralio ėmė trauktis greičiausieji ekipažai.

O to tikrai reikėjo laukti? Kol visi žiūrovai, spec. tarnybos ir lenktynininkai jau kiek pasimetę žiūrėjo  pro langą į ryžių plantacijomis virstančius kelius, radijo balsas visus ramino, kad viskas čia gerai ir įšalas siekia gilius žemės klodus….vadinasi, planuokitės, tauta, išvyką į Aukštaitiją. Ir, kadangi yra tekę pridėti leteną prie ralio organizavimo, kažkaip, atšaukus renginį, nejučiomis galvoj prasidėjo matematika ir tyliai išsprūdo ‘ujjjj’… Lietuviais būdami, paskaičiuokime kitų pinigus.

Žiūrovo minusas kišenėj. Norite tikėkite, norite - ne, bet į šį ralį žmonės veržiasi per galvas (tik ne šiemet, žinoma). Ralio atšaukimas paskutinę dieną visai nepadėjo tiems, kurie buvo pasiėmę po 3-4 dienas „atchodams” (lietuviškai - periodas, kuomet, tarkime, adrenalinas, šalinasi iš organizmo), rezervavę sodybas per „booking.com” ir gaus mokėti netesybų. Duokdiev, ne visi dar pirko debesis tauraus gėrimo tinkamai kūno temperatūrai palaikyti. BET didžiausias minusas - moralinis. Daug nusivylimo. Labai.

Minusas dalyviui. Jau nekalbant apie tai, kad buvo supirktos padangos (kaip žinome, žiemos ralyje ekipažai startuoja ypatingai „apžėlusiomis” metalu padangomis), pasirūpinta kuru, nakvyne, mechanikais, paimtos išeiginės darbe, tai dar - sumokėtas startinis mokestis ir, greičiausiai, po susipažinimo šiandien važiuojant trasose - netikėtos išlaidos plovykloms ir, duokdiev, ne servisams. Galima sakyti, kad, bet kokiu atveju, jie būtų tai išleidę jei ralyje būtų startavę? Na taip, tik tuomet turėtų vieną įskaitytą ralio čempionato etapą iš 7, pro ausis einantį garą dėl adrenalino ir kalną nuotraukų savo rėmėjams. Tiesa, daugelio išlaidų būtų galima buvę išvengti, jei apie ralio atšaukimą būtų pradėta kalbėti anksčiau, kad ir savaitę prieš, kaip štai, pasielgė latvių ERC etapo organizatoriai.

Aišku, galima tikėtis, kad organizatorius grąžins startinius mokesčius. Bet palaukit, vyrai ir moterys, juk komandos jau važiavo, kelią sugadino, atstatyti reiks (pirmą kartą per 10 metų), o, štai, ir dokumentuose numatyta:
„4.11. Starto mokesčio grąžinimas
Jeigu ekipažas, sumokėjęs starto mokestį, dėl pateisinamos priežasties negali dalyvauti varžybose, jam grąžinama 50 procentų starto mokesčio. Atšaukus varžybas dėl „Force majeure” aplinkybių, Dalyviams grąžinama 50 procentų starto mokesčio. Jei paraiška nepriimama - grąžinamas visas starto mokestis.“ Tiesa, tai galioja tik tiems ekipažams, kurie iškentėjo susipažinimo su trasomis siaubus ir išlaukė momento, kada oficialiai buvo nutrauktos varžybos…Nedrąsus technikos gadinti nepanorę ralistai, grąžinę GPS ir pasakę „ne ryžiams ir purvo vonioms” net ir čia nesutaupė..Juk jau startavo!

Minusas? Minusas.

Minusas organizatoriaus kišenėj. Dabar apie tą ralio matematiką ir „ujjjj”, nuskambėjusį galvoje.

„Halls WInter Rally” visad buvo ypatingas tuo, kad kelių lyginimas ir atsatymas jiems niekad nebuvo prioritetas nr. 1, jie galėjo invesuoti į žiūrovų zonas, koncertus, apsaugą, teisėjus, puikią infrastruktūrą ir dar puikesnę informacijos sklaidą.

Kartais būna, kad ralio draugai ir partneriai finansiškai „ačiū” pasako po renginio. Taigi, avansai, kuriuos teko sumokėti teisėjams, ralio žmonėms, spec.tarnyboms ir apsaugai, scenos ir pakylų bei „garso ir vaizdo” montuotojams, bei dėdėms ir tetoms su mikrofonais….tiesiog paskendo ryžių laukuose. O jei finansiškas „ačiū“ ir įvyko, panašu, kad lygiai taip pat organizatoriui teks partneriams atsakyti „labai prašom“. Ir iš kur tu, paprastas žmogau, gali dalyviams grąžinti visą sumokėtą startinį mokestį?

Štai, kaip paprasta. Minusai šen, minusai ten….štai jum ir organizaciniai ralių ypatumai. Net ir puikiai žinomu LIetuvoje organizatoriumi buvęs, gali ne tik užsitraukti gamtos rūstybę, bet ir dalyvių ir žiūrovų nepasitikėjimą. Juk perspėti buvo galima?

Besiklausanti už lango ūžaujančio vėjo su lietumi,

Šponkė

Patiko (0)

Rodyk draugams


Leave a Reply